KÜBA TURU HAVANA - İSTANBUL
1.Gün

İSTANBUL – HAVANA

İstanbul Atatürk Havalimanında saat 22:00’da TRAVELPLAN yetkilisi ile buluşma.

2.Gün

HAVANA

Bagaj ve pasaport işlemlerimizin ardından saat 02:05’de Türk Hava Yolları’nın TK183 nolu seferi ile Havana’ya hareket ediyoruz. Yaklaşık 10 saat sürecek olan uçuşumuzun ardından yerel saat ile 07:55’de Uluslararası Jose Marti Havalimanı’na varış. Pasaport ve bagaj işlemlerimizin ardından bizleri bekleyen özel aracımız ile panaromik şehir turumuza başlıyoruz. Gezimiz esnasında UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Havana Eski Kenti, Malecon Bulvarı, Devrim Meydanı, Plaza de Armas Meydanı, Colomb Mezarlığı, San Fransisco Meydanı, Vedado ve Miramar Bölgeleri ve kenti kuşbakışı olarak izleyebileceğimiz Morro Kalesi göreceğimiz yerler arasında bulunuyor. Atatürk büstü ziyaretimiz sonrasında, serbest zaman. Turumuzun ardından Casa Yerel Konaklama yapacağımız evlerimize transfer ve dinlenmek için serbest zaman.

3.Gün

HAVANA

Sabah kahvaltımızın ardından Vinales Vadisi ve Pinar del Rio turumuzu gerçekleştireceğiz. UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan ve dünyaca ünlü Küba purolarının tütünlerinin yetiştiği Vinales Vadisi’ne hareket ediyoruz. Yaklaşık 3 saat sürecek yolculuğumuzun ardından Vinales Şehir merkezini, tütün tarlalarını, yerel tütün çiftliğini ziyaret ediyoruz. Turumuzun devamında vadinin ortasında bulunan restoranda öğle yemeğimizi alıyoruz. Daha sonra Pinar del Rio’ya hareket ederek Küba purolarının resmi olarak üretildiği fabrikalarda puro yapımını ve kültürünü yakından tanıyacağız. Dileyen misafirlerimiz burada orijinal Küba purolarını satın alabilirler. Günün sonunda Vinales Vadisi’nin tamamına hakim bir manzaraya sahip tepede içeceklerimizi yudumladıktan sonra Havana'ya geri dönüyoruz.

4.Gün

HAVANA

Sabah kahvaltımızın ardından, rehberimizn extra olarak düzenleyeceği  Benzersiz Havana Turu  için hareket ediyoruz. 1958 Küba devrimine kadar Amerika’dan ithal edilmiş, daha sonra konulan ambargo sebebiyle bir daha ülkeye girişi mümkün olmamış olan ve günümüzde de aktif olarak halen kullanılan Eski Amerikan Arabaları ile başlıyoruz. En yenisi 1959 model olan ve dünyada sadece Küba’ya özgü devrim öncesi zengin Amerikalıların arkasında bıraktığı araçlarımız  ile Küba sokaklarında yapacağımız gezi sonrası Küba’nın Gaudisi olarak da bilinen Jose Antonio Rodriguez Fuster’in ; Barselona’da Gaudi’den, Romanya’da Brancusi’den etkilendikten sonra ilk defa 1995 yılında kendi ahşap eviyle başlayan ve sonraları 80’den fazla komşusunu da içine alan Fusterlandia’yı ziyaret edeceğiz.

Bu gezimizin ardından  yine Küba kültürünün çeşitliliğine çok yakından tanık olacağımız ve adını zengin bir tüccardan alan (Fernando Hamel) Hamel Meydanı’nı ziyaret ediyoruz. Afro Cuban dini Santeria ve  danslarını içinde barındıran (Rumba) bu özel sokağı ziyaretimizin ardından Batista rejiminde önceleri saray olarak kullanılmış, devrim sonrasında da halkın hizmetine müze olarak açılan Devrim Müzesi’ni gezeceğiz. Havana’yı kuş bakışı göreceğimiz İsa Heykeli ve Che Guevara’nın evini, kısa bir dönem ofis olarak da kullandığı, aynı zamanda El Morro- Fuerza ve San Carlos Kaleleri’ne de ev sahipliği yapan Casablanca Bölgesi’ni ziyaret edeceğiz. Turumuz sonrasında Casa’larımıza dönüyoruz. Dinlenmek için serbest zaman.

5.Gün

HAVANA     

Sabah kahvaltımızın ardından, tüm gün serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz rehberimizin extra     (75 €) olarak düzenleyeceği Ernest Hemingway turuna katılabilirler. Havana’ya 20 dakika uzaktaki küçük bir Küba balıkçı köyü olan;  ünlü romanı “İhtiyar Balıkçı ve Deniz’i yazdığı ve yazarın öğlen yemeklerini yediği Cojimar köyüne gideceğiz. ‘’Çanlar Kimin için çalıyor ‘’ romanından kazandığı para ile aldığı, Muhteşem La Vigia çiftliğindeki evi La Finca’yı, bugün Hemingway müzesi olarak kullanılan evini gezeceğiz. Öğle yemeğimizi yerel restoranımızda aldıktan sonra otelimize hareket ve serbest zaman.

Akşam arzu eden misafirlerimiz, rehberimizin ekstra olarak hazırlayacağı Habana Cafe / Buena Vista Show programına katılabilirler. Ünlü Kübalı grup Compay Segundo ile birlikte çalmış Kübalı sanatçıların canlı ritimleri ve salsa dansları eşliğinde, Plaza de Vieja’da ki otantik restoranda, canlı Buena Vista Konseri ile keyifli bir akşam yemeği ve show sizleri bekliyor. Yemek ve Show sonrası otelimize dönüş...

6.Gün

HAVANA – CIENFUEGOS -TRINIDAD

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, Küba’nın en güzel şehirlerinden biri olan Cienfuegos şehrine doğru hareket edeceğiz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu şehir, Fransızlar tarafından kurulmuş, simetrik sokakları ve caddeleri ile diğer Küba şehirlerinden farklılık göstermektedir. Bu güzel şehirde göreceğimiz başlıca yerler;  Cienfuegos Tarihi Merkezi, Valle Sarayı, Jose Marti Parkı, Prado Promenade, Tom Terry Tiyatrosu olacaktır. Cienfuegos aynı zamanda ünlü müzisyen Benny More’un doğduğu şehir olup birçok müzisyene de ev sahipliği yapmaktadır. Şehir turumuzun ardından serbest zaman. Öğleden sonra Trinidad’a doğru yola çıkıyoruz. Turumuzun ardından Casa Yerel Konaklama yapacağımız evlerimize transfer ve dinlenmek için serbest zaman.

7.Gün

TRINIDAD – SANTA CLARA – VARADER

Kahvaltımızın ardında, XVIII.-XIX. Yüzyıllar arasında şeker üretimiyle zenginleşen, Kübalıların gurur duyduğu günümüze Koloniyal dönem mimarisi örnekleri ile dünya üzerinde en iyi korunmuş UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan Trinidad şehrini yakından tanıyacağız. Taş sokaklarında yürürken eski zamanlara yolculuk yaptığımızı hissedecek, Trinidad’a has limon suyu, bal ve Küba Rom’unun karışımı Canchanchara içerek serinleyeceğiz.

Turumuzun ardından Küba Devrimi’nin en önemli cephesi olan ve Che’yi efsaneleştiren Villa Santa Clara şehrine doğru yola çıkıyoruz. Devrimin önemli liderleri efsanevi Comandante Che Guevara tarafından ele geçirilen ve Batista ordularının neredeyse tüm cephanesini taşıyan zırhlı tren müze parkını, savaşın en ateşli kısmını geçtiği bugün bile eski Hilton Otelin’de kurşun izlerinin görüldüğü Parque Vidal’i görüp o günleri daha yakından hissedeceğiz. Küçük bir gerilla grubunun başında iken 9 Ekim 1967’de Bolivya’da yaralı olarak yakalanıp infaz edilen ve 30 yıl sonra cesedinin getirilerek defnedildiği Che Guevera’nın Mozolesini ve “El Che” nin ünlü veda mektubunun çivi yazısı ile yazılmış anıtı ile heykelini göreceğiz.

Santa Clara gezimizden sonra Varadero’ya doğru yola çıkıyoruz, Turumuzun ardından Casa Yerel Konaklama yapacağımız evlerimize transfer ve dinlenmek için serbest zaman.

8.Gün

VARADERO

Sabah kahvaltımızın ardından denizen muhteşem sularında serinlemek için serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz rehberimizin extra (120€) olarak yapacağı Crusero del Sol Catamaran turumuza katılabilirler. Yaklaşık 250-300 kişilik kapasitesi olan bu büyük katamaranda gün boyu alkollü-alkolsüz içeceklerimizi yudumlayıp, eşsiz adalar arasında yunuslar ile yol alıp, kumların yaz ya da kış mevsimi gözetmeksizin ısınmadığı ünlü Cayo Blanco Adası’na ulaşacağız. Bu yolculuğumuz esnasında ayrıca okyanusun ortasında kurulu olan havuzlarda yunuslar ile yakınlaşma, yüzme, fotoğraf çektirme ve şnorkel ile dalma imkanımız da olacak. Cayo Blanco Adası’nda alacağımız deniz ürünlerinden oluşan muhteşem bir açık büfe öğle yemeğinden (Istakoz, karides, vb deniz ürünleri)  sonra yüzme ve güneşlenme için serbest zamanımız olacak... Gün boyunca ayrıca ücretsiz içeceklerle serinliyoruz. Yunuslarla yaklaşık 15 dakikalık interaktif bir karşılaşma, unutulmaz bir gezi ve mercan bariyerinde yüzme deneyimi bizleri bekliyor. Turumuzun ardından Casa Yerel Konaklama yapacağımız evlerimize transfer ve dinlenmek için serbest zaman.

9.Gün

 VARADERO - HAVANA – İSTANBUL

Sabah erken saatte  Jose Marti Uluslararası Havalimanı’na transfer. Saat 09:55’de Türk Hava Yolları’nın TK 183 sefer sayılı uçuşu ile  İstanbul’a hareket ediyoruz. Geceleme uçakta.

10.Gün

İSTANBUL              

Saat 09:15’de İstanbul Atatürk Havalimanı’na varış ve turumuzun sonu… 

Call Center