ÜSKÜP - OHRİD TURU OHRID - İSTANBUL
1.Gün

İstanbul-Üsküp-Kalkandelen-Ohrid

Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar Terminali TravelPlanBooking kontuarında  saat 04:30'da buluşma. Pasaport, bilet ve bagaj işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları TK1003 tarifeli seferi ile saat 07:40'da Üsküp’e uçuş. Yaklaşık 2 saatlik uçuşun ardından saat 08:10’da Üsküp’e varış. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından Ohrid'e hareket. İlk olarak yolumuz üzerinde bulunan Kalkandelen şehrine varıyoruz. Kalkandelen‘de Alaca Cami ve Kanuni’nin vezirlerinden Sersem Ali Baba tarafından 16. yüzyılda kurulan Bektaşi Harabati Baba Tekkesi’ni ziyaret ediyoruz. Buradaki turumuzun ardından Ohrid'e transfer. Varışımızın ardından yürüyerek yapacağımız turumuzda, Bizans döneminin Ohrid’deki en önemli kilisesi St. Panteleymon, günümüzde hala konserler için kullanılan Aya Sofya Kilisesi ve Roma döneminden kalma anfi tiyatro gibi yerler görülecektir. Turun bitiminde otele transfer ve odalara yerleşme. Geceleme otelimizde.

2.Gün

Ohrid (Resne-Manastır-St.Naum)

Uyandırma ve kahvaltının ardından, gününüz serbest. Dileyen misafirlerimiz tam günlük öğle yemekli St Naum - Resne - Manastır (Bitola) ekstra turuna katılabilirler. Turumuzda öncelikle  St. Naum’a varıyoruz. Burada bölgenin en önemli azizlerinden biri olan St. Naum Manastırı ve Sarı Saltuk Türbesi'ni ziyaret ediyoruz. Buradaki enfes manzara adeta nefesinizi kesecek niteliktedir. Ardından Resne’ye hareket ediyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan ve İttihat ve Terakki’nin en ünlü 3 simasından biri ve Türk Yunan savaşındaki faydaları nedeni ile üne kavuşan olan Resne’li Niyazi’nin Sarayını ziyaret ediyoruz. Manastır(Bitola) kent gezimiz sırasında; Türk Çarşısını, Bedesten’i, İshak Camiini, Yeni Camii’yi, Haydar Kadı Camii ve gezinin en duygusal anlarını yaşayacağınız Atatürk’ün mezun olduğu Askeri İdadi’yi ve Atatürk Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Bu turumuzda öğle yemeğimizi yerel bir restoranda alıyoruz. Turun bitiminde Ohrid'e ve otelimize transfer. Akşam dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek müzikli  Makedon Gecesi turuna katılabilirler. Turumuzun bitimi ile birlikte otelimize transfer. Geceleme otelimizde.

 

MAKEDON GECESİ

45 EURO (02-12 YAŞ 25 EURO)

 

Makedon mutfağının lezzetlerini, Makedon müzikleri eşliğinde tadabilir, unutulmaz bir Balkan gecesi yaşayabilirsiniz.

Dahil olan hizmetler: Ulaşım+Yemek

 

3.Gün

Ohrid (Struga)

Serbest uyanma ve gününüz serbest. Dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından ekstra olarak düzenlenecek yarım günlük Struga ve Gölde Tekne turuna katılabilirler. Ohrid Gölü'nde yapacağımız tekne turunda Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan Ohrid'in eski evlerinin ve Ohrid Kalesi'nin manzarasını bir de göl üzerinden göreceğiz. Tekne turumuzun ardından Ohrid'e 20 km mesafedeki sayfiye beldesi Struga'ya doğru yola çıkıyoruz. Müslüman Arnavutların nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu bu beldedeki turumuzda, Kara Drim Nehri üzerine kurulu Şairler Köprüsü, Şairler Parkı, bu parkta 1974 yılında ünlü şair Fazıl Hünsü Dağlarca tarafından dikilen dilek ağacı, Çarşı ve Hasan Baba Tekkesi göreceğimiz yerler arasındadır. Turumuzun bitiminde Ohrid'e ve otelimize transfer. Geceleme otelimizde.

 

STRUGA-GÖLDE TEKNE TURU

40 EURO (02-12 YAŞ 20 EURO)

 

 

Ohrid Gölü'nde yapacağımız tekne turunda Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan Ohrid'in eski evlerinin ve Ohrid Kalesi'nin manazarasını bir de göl üzerinden göreceğiz. Tekne turumuzun ardından Ohrid'e 20 km mesafedeki sayfiye beldesi Struga'ya doğru yola çıkıyoruz. Müslüman Arnavutların nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu bu beldedeki turumuzda, Kara Drim Nehri üzerine kurulu Şairler Köprüsü, Şairler Parkı, bu parkta 1974 yılında ünlü şair Fazıl Hünsü Dağlarca tarafından dikilen dilek ağacı, Çarşı ve Hasan Baba Tekkesi görülecek yerler arasındadır.

 
Dahil olan hizmetler: Ulaşım+Rehberlik+Tekne bileti

 

4.Gün

Ohrid-Üsküp

Sabah erken saatlerde uyandırma, kahvaltı ve odaların boşaltılmasının ardından özel otobüslerimizle Üsküp'e hareket. Varışımızın ardından önce Üsküp şehir turumuzu yapıyoruz. Ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın doğum yeri olan Üsküp’te göreceğimiz yerler arasında Yahya Paşa Camii, Saat Kulesi, Türk Çarşısı, İsa Bey Camii, Mustafa Paşa Camii, Murat Paşa Camii, Kapan Han, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü bulunmaktadır. Üsküp şehir turumuzun ardından alışveriş ve yemek gibi ihtiyaçlarınız için serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından ekstra olarak düzenlenecek Matka Kanyonu-Vodno Dağı turuna katılabilirler.  Matka Ulusal Parkı ve Vodno Dağı turumuzda, öncelikle pitoresk doğa manzarası eşliğinde keyifli bir yürüyüş sonrasında  teknelerimize binerek yaklaşık 1 saat sürecek bir gezi gerçekleştireceğiz. Bu turda gerek Matka Dağı’nın yemyeşil doğası gerekse Balkanlar’ın girilebilen en derin mağarasının enfes görüntüleri adeta nefesinizi kesecek. Tekne gezimizin bitimi ile birlikte  kısa bir yolculuğun ardından teleferikle Üsküp manzarasının en iyi izlendiği Vodno Dağı'na çıkıyoruz. St.Pantelejmon Manastırı'nı ziyaret edeceğimiz bölgede, ülkede farklı dinlere mensup Makedonlar arasında tartışmalara yol açan dünyanın en büyük haçlarından biri bulunmaktadır. Turun bitiminde otelimize transfer. Geceleme otelimizde.

 

MATKA KANYONU-VODNO DAĞI TURU

40 EURO (02-12 YAŞ 20 EURO)

 

Matka Ulusal Parkı ve Vodno Dağı turumuzda, öncelikle pitoresk doğa manzarası eşliğinde keyifli bir yürüyüş sonrasında  teknelerimize binerek yaklaşık 1 saat sürecek bir gezi gerçekleştireceğiz. Bu turda gerek Matka Dağı’nın yemyeşil doğası gerekse Balkanlar’ın girilebilen en derin mağarasının enfes görüntüleri adeta nefesinizi kesecek. Tekne gezimizin bitimi ile birlikte  kısa bir yolculuğun ardından teleferikle Üsküp manzarasının en iyi izlendiği Vodno Dağı'na çıkıyoruz. St.Pantelejmon Manastırı'nı ziyaret edeceğimiz bölgede, ülkede farklı dinlere mensup Makedonlar arasında tartışmalara yol açan dünyanın en büyük haçlarından biri bulunmaktadır.

Dahil olan hizmetler: Ulaşım+Rehberlik+Tekne bileti+Teleferik bileti

 

5.Gün

Üsküp-Prizren-Priştina-İstanbul

Sabah  uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından ilk olarak bağımsızlığını kısa bir süre önce kazanmış Kosova'nın ve belki de balkanların en şirin kentlerinden biri olan Prizren'e doğru yola çıkıyoruz. Osmanlıların 37 cami inşa ettikleri Prizren’de göreceğimiz ilk eser süslemeleriyle ünlü Sinan Paşa Camii’dir.Türkiye Cumhuriyeti tarafından son dönemlerde restore edilen Gazi Mehmet Paşa Hamamı’nı ziyaret ettikten sonra Priştina'ya ve havalimanına hareket.  Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları'nın  TK1020 tarifeli seferiyle saat 20:40'da İstanbul'a hareket. Saat 23:20'de varış ve turumuzun sonu.

Call Center